Kilka porad jak najłatwiej stanąć na desce:

  1. Przenieś deskę do wody następnie stań przy niej mniej więcej w połowie jej długości. Następnie trzymając wiosło oburącz opieramy wiosło prostopadle do osi deski.
  2. Przytrzymaj deskę jedną ręką trzymając wiosło tak by nie spadło z pokładu.
  3. Pierwsze wejście na pokład deski najlepiej zacząć od pozycji klęczącej. To najbezpieczniejsza pozycja, zapewniająca największą stabilność na desce. Ustaw się  na środku pokładu, tak aby kolana mieć równolegle do osi deski, zazwyczaj wtedy raczka do przenoszenia SUPa znajdzie się miedzy  kolanami.
  4. Będąc na kolanach staraj się „wyczuć” deskę, złapać na niej równowagę.  Dziób deski nie powinien zbytnio wychodzić z wody, oraz nie powinieneś zatapiać rufy- tylnej części deski.
  5. Kiedy poczujesz że to jest „ta chwila” zacznij  wstawać. Ręce ciągle na pokładzie przytrzymując wiosło, stopy pojedynczo ustawiaj na desce w miejscu gdzie przed chwila znajdowały się Twoje kolana.
  6. Przy prawidłowej postawie na desce, stopy masz ustawione równolegle do osi deski palcami skierowane w kierunku dziobu. Stań w lekkim rozkroku starając się nie usztywniać kolan- poczuj luzJ
  7. Staraj się utrzymywać równowagę poprzez prace bioder – nie tułowiem. Sylwetka wyprostowana, proste plecy głowa uniesiona.
  8. Wzrok powinieneś utrzymywać przed sobą , unikaj patrzenia na swoje stopy, spowoduje to przeniesienie ciężaru do przodu.
  9. Pamiętaj że z pływaniem na SUPie jest jak z jazda na rowerze- w momencie kiedy deska zacznie się poruszać zacznie również nabierać stabilności.