Pompowane deski z wiosłem SUP - (Stand Up Paddleboard)  oferują zabawę i relaksujący sposób treningu na wodzie. Żeby móc zacząć z SUPem  potrzebujemy niewielka ilość sprzętu i możemy cieszyć się z surfowania po falach, zmagać się z prądem rzek lub bawić się przy rekreacyjnym pływaniu po spokojnych jeziorach.
 
 SUP jest bardzo łatwym sportem i wybór pierwszej deski też nie jest trudny. Wystarczy tylko poznać kilka zasad. Zakup własnej deski jest to zdecydowanie najbardziej znacząca  inwestycja sprzętową. Wybór deski jest uzależniony od kombinacji kilku czynników: 
  • wagi użytkownika ( wioślarza),
  • poziomu zaawansowania czyli naszych  umiejętności na wodzie,
  • przeznaczeniu deski ( surf, turystyka, yoga, wyścigi),
  • oraz warunków lokalnych zbiorników wodnych na jakich będziemy pływać (morze, rzeki, jeziora)

Niewątpliwym plusem desek pompowanych jest łatwość przewożenia deski. Po skończonej wycieczce czy treningu, odkręcasz zawór wypuszczając powietrze z deski, rolujesz, wkładasz do plecaka i mieścisz deskę nawet w najmniejszym bagażniku osobowego auta.

Ważny jest wybór takiej konstrukcji pompowanej deski, która wytrzymuje ciśnienie minimum 15 psi (1 bar). Zazwyczaj deski pompowane do 10- 12psi nie zapewniają odpowiedniej sztywności- czuć się wtedy będziesz jakbyś pływał na materacu, który ugina się pod Twoim ciężarem.

Aktualnie do wyboru na naszym rynku mamy trzy główne typy desek SUP: race, allround i wave.
 
Deski race
Długie i stosunkowo wąskie o wrzecionowatym kształcie. Jest to najszybciej pływający typ desek SUP. Dłużej od pozostałych utrzymują moment ruchu oraz kierunek kursu. Deski przeznaczone i stworzone  do wyścigów, SUPowych długich wycieczek po mniej krętych akwenach czy treningu. Mniej zwrotne i mniej stabilne mogą sprawić dość duży problem w pływaniu dla poczatkujących paddlerów o większej wadze. Można na nich złapać pierwsze małe fale, choć o manewrach w ślizgu raczej należy zapomnieć. Często wybierane do tras z wiatrem, czyli spływów równymi rzekami.
 
Deski  Allround
Są to po prostu wszechstronne modele, łączące w sobie cechy wszystkich grup. Charakteryzują się większą szerokością i mniejszą długością od desek race. Najbardziej stabilne, zachowują przyzwoity moment ruchu i dobrze pracują podczas zwrotów. Uniwersalne deski na których z powodzeniem odbędziesz spływ rzeką, spróbujesz swoich sił na łapaniu fali czy też pochillowac na spokojnym jeziorze. Właśnie wśród tej grupy powinieneś szukać swojego pierwszego SUPa, jeśli zależy Tobie na wszechstronnej desce.
 
Deski wave
Jak sama nazwa wskazuje - deski dedykowane do jazdy na fali. To najkrótsze SUPy na rynku, oferujące najlepszą manewrowość. Za to wykazują się krótszym momentem ruchu ( krótkim poślizgiem po płaskiej wodzie) i mniej kierunkowym trzymaniem kursu. Znakomite jeśli chcesz się skupić głównie na falach, jeżeli jesteś bardziej zaawansowanym paddlerem poradzisz sobie na tych deskach również na rzece, natomiast nie posiedzisz i nie pochillujesz na jeziorze z przyjaciółmi. Bardzo trudne dla cięższych, początkujących uzytkowników.